Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення «Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку») подав до парламенту прем’єр Денис Шмигаль. Акциз пропонують встановити на період воєнного/надзвичайного стану для бензинів моторних, важких дистилятів та інших нафтопродуктів, скрапленого газу, бутану, ізобутану.
Нагадаємо, що у березні парламент взагалі скасував стягнення акцизів на пальне. Підстава – гостра криза на ринку пального України, яка виникла через агресію росії і її атаки на інфраструктуру для зберігання та транспортування енергоносіїв.
Законопроект спробували внести в порядок денний Ради, але голосування за це успішно провалили. Втім, це не означає, що кабмінівська ідея наповнити бюджет у час війни за рахунок кишень громадян канула в лету.
AgroPolit.com пропонує вам деталі цієї ініціативи і аналіз її наслідків.
Читати до теми: Дефіцит пального: що обмежувати – ціну на заправках чи прибуток трейдерів?
Пояснювати нагальність впровадження акцизної ідеї в розпал «чуми» з Кабміну до громадськості відправили міністра інфраструктури України Олександра Кубракова. Він нагадав, що попри підвищення курсу гривні Національним банком, ціни на пальне на деяких АЗС продовжують падати. З огляду на це, каже Кубраков, уряд і пропонує відновити акциз.
Наша пропозиція – запровадження акцизу на бензин і дизель на рівні 100 євро за 1000 літрів (до війни відповідно були вищі ставки акцизу – 213 і 140 євро). Тобто запроваджуємо акциз частково, не в тому обсязі, що він був до війни. Для порівняння: ЄС має детективу, якою встановлено мінімальний акциз на бензин 350 євро. Наприклад, у Німеччині – 654 євро, Польщі – 276 євро, Словаччині – 555 євро… Очікуємо, що підвищення акцизу частково вплине на роздрібну ціну на дизель, а на бензин – не значно… Очікуємо отримати від такого кроку 2-3 млрд грн на місяць доходів у бюджет», — говорить Кубраков.
Відповідь надав перший заступник міністра економіки Денис Кудін!
Акциз – це головний механізм наповнення дорожнього фонду. Ворог руйнує нашу інфраструктуру – дороги, мости, які дуже потрібні для економіки. Отже, потрібне джерело для їх ремонту. І це джерело – дорожній фонд. Часткове повернення акцизу дозволить уряду продовжити відновлення і доріг, і мостів. Ми сподіваємося, що введення акцизу негативно не відобразиться на громадянах. Люди фактично цього не повинні відчути…», — пояснив він.
Фото із storage.milkua.info
Директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн вважає, що ціни не злетять вгору на пальне.
Він наводить чотири ремарки:
Тому пропоную відставити паніку та зраду. Ніхто не хоче податків – ані ринок, ані споживач. Але державі, що воює, потрібні гроші. Запропонований варіант дуже лайтовий, я думав, буде екстрімальніше», – оптимістично каже Куюн.
Оптимізму Сергія Куюна і уряду не поділяє агроринок. Результати опитування AgroPolit.com свідчать про таке: категоричне «ні» підвищенню акцизів говорить 80% опитаних аграріїв! В час війни цього робити не можна, кажуть вони. Яких аргументів уряду ще не вистачає?
Хіба що нагадати КМУ, що в Україні війна, доходи українців падають, інфляція уже з’їла 30% вартості грошей на руках у людей. Добре, щоб про ці три фактори пам’ятали у КМУ, коли пояснюють необхідність підвищення акцизу європейським досвідом.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!